Zastanawiasz się co trzeba zrobić, żeby założyć klub i jak się do tego zabrać? Otóż najważniejszą rzeczą jest twoja motywacja! Fakt, że znalazłeś się na tej stronie, świadczy o tym, że prawdopodobnie już o tym myślisz i chcesz podjąć kroki w celu założenia własnego klubu. Na tej podstronie postaram się rozwiać wszystkie wątpliwości i pokazać ci, że to wcale nie jest trudne. Więc do dzieła!
Jak zacząć?
Miej plan działania. Załóż sobie realne cele, które chcesz osiągnąć. Dowiedz się, czy w twoim środowisku jest zapotrzebowanie na jednostkę ratowniczą. Poszukaj ewentualnych osób, z którymi zaczniesz prowadzić klub. Pewnie, możesz to zrobić w pojedynkę ale z kimś zawsze łatwiej ; ) Poszukaj miejsca spotkań klubu oraz miejsca, gdzie możecie przechowywać swój dobytek (na początek mogą to być spotkania u kogoś w domu, jednak dobrze by było mieć swoją bazę do której macie dostęp i w której możecie swobodnie ćwiczyć). Zastanów się, czy chcesz, aby klub był prowadzony bardziej pod naukę pierwszej pomocy, czy może ćwiczenia, a być może na to i na to. Gdy poukładasz sobie już te kwestie w głowie, należy zadać sobie następne pytanie.
O czym muszę pamiętać zakładając klub?
Klub powinien działać pod jednostką macierzystą, jaką jest hufiec. Może zdarzyć się również tak, że klub będzie działał bezpośrednio pod chorągwią. Musisz więc napisać odpowiedni wniosek o powołanie klubu specjalnościowego do właściwej komendy. Aby założyć klub potrzebujesz 6 osób, które będą instruktorami, wędrownikami, członkami starszyzny bądź też członkami wspierającymi. Natomiast skład klubu może różnić się od składu osób powołujących klub. Do rozdysponowania masz bardzo ważną funkcję jaką jest szef klubu, który jest całkowicie za niego odpowiedzialny oraz funkcję szefa wyszkolenia, który będzie czuwał nad merytorycznym przygotowaniem klubu do działania, oraz niejednokrotnie będzie dla ciebie bardzo dużym wsparciem w dziedzinie pierwszej pomocy. Funkcję tą powinna dostać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje (m.in. instruktor HSR, ratownik medyczny, ratownik WOPR, GOPR, czy też lekarz) Jeśli jesteś jedną z tych osób, możesz pełniąc rolę szefa jednocześnie być szefem wyszkolenia twojej jednostki.
Jak już to wszystko zrobisz, pamiętaj, że musisz przedstawić plan pracy jednostki. Dobrze przemyśl to, co chcesz w nim umieścić i staraj się aby to było realne ; ) Plan ten obowiązkowo trzeba przedstawić szefostwie Inspektoratu Ratowniczego twojej chorągwi, a następnie w swojej komendzie hufca. Z innych ważnych dokumentów, które powinien posiadać klub jest jego statut. W końcu każdy lubi jak jest porządek ; ) W razie jakichkolwiek wątpliwości będziesz miał/a dokument na którym możesz się „oprzeć”. Oprócz statutu, dobrze jest prowadzić książkę pracy, co znacznie ułatwi ci zarządzanie klubem.
Założyłem klub! Co dalej?
Świetnie! Masz już swój własny klub. Wiesz jakie macie cele, do czego dążycie. Macie ułożony plan pracy. Pierwsze zbiórki za wami, pierwsze zetknięcie się z rzeczywistością. Warto pomyśleć o warsztatach dla ratowników, o zawodach chorągwianych oraz ogólnopolskich, gdzie możecie zmierzyć się z innymi jednostkami w rywalizacji, popracować nad zgraniem ekipy, odświeżyć i poprawić swoją wiedzę. Oprócz tego, klub może wziąć udział w manewrach oraz biwakach jednostek ratowniczych, które będą organizowane przed Inspektorat Ratowniczy Chorągwi Śląskiej. Jak widzisz, oprócz nauczania pierwszej pomocy dalej możesz się rozwijać! Pamiętaj o tym, że owszem prezentowanie się w jednolitych strojach jest mega! Ale zwróć większą uwagę na wiedzę osób znajdujących się w Twoim klubie ; ) Bo o ile odblaski dodadzą wam +10 do wyglądu, to już wiedzy niestety nie zastąpią ; )
W razie jakichkolwiek pytań, tych o pomoc również, śmiało możecie pisać na adres mailowy robakowska.madzia@gmail.com lub krystian.wloch@zhp.net.pl
Tymczasem zachęcam również do przeczytania poradnika napisanego przez Rafała Olszewskiego z Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Gdańskiej